شبکه توزيع محتوا از تعدادي سرويس دهنده ي (سرور) به هم پيوسته تشکيل شده است که با معيار هاي خاصي در سراسر دنيا پراکنده شده اند تا با استفاده از فاکتور نزديکي جغرافيايي به توزيع محتوا بپردازند و صفحات وب را با بيشترين سرعت به کاربران ارائه نمايند.

هنگامي که شما از يک سرويس CDN استفاده مي کنيد، محتواهاي وب سايت شما در سرورهاي متعددي در سراسر دنيا قرار داده مي شوند و به اين ترتيب دسترسي به آن محتواها براي کاربران تمامي نقاط دنيا آسانتر خواهد شد. با اين سرويس هر کاربر محتواهاي درخواستي خود را از نزديکترين سرور دريافت خواهد نمود که اين موضوع باعث مي شود تمامي پروسه نمايش محتوا با سرعت بسيار بالاتري انجام شود.

با اين سرويس حتي با وجود محدوديت در پهناي باند، وب سايت ها مي توانند بسيار کارآمدتر به درخواست هاي کاربران براي دريافت محتوا پاسخ دهند. دليل اين موضوع اين است که سرويس CDN با محاسبه نزديکترين سرور به کاربر به توزيع محتوا مي پردازد.

در واقع اتفاقي که مي افتد اين است که کاربر يک کپي از محتواي اصلي را دريافت مي نمايد که در نزديکترين سرور به او قرار گرفته است. روشن است که اين پروسه در مقايسه با دريافت داده از يک سرور مرکزي کارکرد بسيار سريعتري خواهد داشت و هرگز درگير تنگناهاي مربوط به شلوغي و عدم پاسخگويي سرور نخواهد شد.

در مجموع مي توان گفت که هدف اصلي شبکه توزيع محتوا از بين بردن فاصله ي جغرافيايي کاربر با سرور ارائه دهنده ي محتوا و به حداقل رساندن تعداد گره هاي سر راه محتوا براي رسيدن به کاربر مي باشد. در نتيجه با اين پروسه داده هاي از دست رفته بسيار کاهش پيدا مي کنند و علاوه بر بهينه سازي پهناي باند، مي توان زمان تاخير نمايش داده را به حداقل رساند. تمامي اينها منجر به داشتن يک وب سايت پرسرعت و داراي عملکرد بهتر خواهد شد و بطور مستقيم بر روي نحوه برخورد کاربران با وب سايت تاثير مثبت خواهد داشت.

راهنماي کامل در مورد شبکه توزيع محتوا (content delivery network) 

اگر در حال حاضر يک وب سايت موفق طراحي کرده ايد که اين وب سايت حجم ترافيک بالايي را جذب کرده است، مطمئنا براي اطمينان از عملکرد بي عيب و نقص آن نياز خواهيد داشت که از شبکه توزيع محتوا استفاده کنيد. بسياري از صاحبان سايت ها به درستي نمي دانند که شبکه توزيع محتوا CDN چيست و دقيقا چه عملکردي دارد و چه تاثيري بر عملکرد سايت آنها خواهد داشت؛ به همين دليل قصد داريم تا در اين مقاله تمامي اطلاعات در مورد شبکه توزيع محتوا را در اختيار شما قرار دهيم.

يکي از سوء تفاهم هاي رايج در مورد شبکه توزيع محتوا اين است که عده اي گمان مي کنند که با کار گيري آن نيازي به داشتن يک ميزبان وب نيست. اما در واقع شبکه توزيع محتوا تنها به بهبود سايت کمک مي کند و نمي تواند نقش سرويس ميزبان وب را براي وب سايت بازي کند. به طور معمول نياز است که از سرويس هاي ميزبان براي وب سايتتان بهره بگيريد و از سرويس شبکه توزيع محتوا براي بالاتر بردن سرعت وب سايت استفاده نماييد تا با اين کار تجربه ي بهتري را به کاربرانتان هديه کنيد.

همه ما همه روزه در جستجوهاي روزانه با سرويس هاي شبکه توزيع محتوا مواجه مي شويم. هنگامي که در اينترنت به مطالعه اخبار مي پردازيد، از فروشگاه هاي آنلاين ديدن مي کنيد، اتفاقات جديد را در شبکه هاي اجتماعي دنبال مي کنيد يا در شبکه هاي ارائه دهنده ي سرويس ويدئو به تماشاي ويدئوها مي پردازيد، در واقع در حال ارتباط با يک سرويس شبکه توزيع محتوا هستيد. اين سرويس به طور پنهان در پشت تمامي متن ها، تصاوير و ويدئوها در حال ارسال اين داده ها به تلفن همراه يا رايانه ي شما قرار دارد. در واقع استفاده از اين سرويس ها باعث شده است که شبکه ي جهاني وب با سرعتي که هم اکنون از آن استفاده مي کنيد به کاربران سرويس دهي نمايد و بدون استفاده از آنها جهان آنلاين ما هرگز نمي توانست چنين عملکردي داشته باشد.

شبکه توزيع محتوا مسائل مربوط به تاخير در نمايش محتوا را برطرف مي کند. اين تاخير به مدت زماني ميان لحظه اي که درخواست باز کردن يک صفحه وب ارسال مي شود و لحظه اي که اين صفحه براي شما به نمايش در مي آيد، گفته مي شود. اين تاخير گاهي مي تواند بسيار خسته کننده باشد و مهمترين موضوعي است که يک شبکه توزيع محتوا مي تواند آن را حل کند.

چرا به شبکه توزيع محتوا (CDN) نياز داريد؟

اگر مخاطب هاي شما در سراسر دنيا گسترده شده اند و تلاش مي کنيد تا به همه آنها سرويس دهي نماييد، مطمئنا به شبکه توزيع محتوا نيازمند خواهيد بود. اين سرويس به شما کمک مي کند تا محتواي شما براي همگان در سراسر دنيا قابل دسترسي باشد. اين سرويس مزاياي بسياري را براي وب سايت شما به همراه خواهد داشت. از جمله آنها مي توان به افزايش سرعت بارگذاري سايت، بهبود تجربه کاربران (user experience) و جلوگيري از اختلال در نمايش سايت(site crashes) اشاره کرد. اين مزايا به اين دليل بوجود آمده اند که شبکه توزيع محتوا بجاي رسيدگي به تمام ترافيک از طريق يک سرور مرکزي، پهناي باند را بين چندين سرور توزيع مي نمايد. نکته مهم ديگر اين که استفاده از اين سرويس  و افزايش سرعت بارگذاري سايت مي تواند در بهبود سئو سايت تاثير گذار باشد و رتبه ي سايت را در نتايج جستجو بهبود دهد.

شايد مهمترين مزيت استفاده از شبکه توزيع محتوا جلوگيري از اختلال در نمايش سايت باشد چرا که اين سرويس ميزان ترافيک موجود در سرور مرکزي را تا حد قابل ملاحظه اي کاهش مي دهد و ترافيک را بين سرور هاي مختلف توزيع مي نمايد. بنابر اين از اختلال در سايت به دليل حجم بالاي ترافيک جلوگيري مي شود.

استفاده از يک سرويس توزيع محتواي قابل اعتماد بسيار مهم است زيرا فقط يک ثانيه تاخير در بارگذاري سايت مي تواند نرخ تبديل مخاطب به مشتري را به اندازه ي قابل توجهي کاهش دهد. تحقيقات نشان مي دهد که تنها يک ثانيه تاخير بيشتر در نمايش سايت تا ??% رضايت مشتري را کاهش داده و بازديد از سايت را تا ??% کمتر مي کند. در هر تجارتي رضايت مشتري يکي از ارکان موفقيت به حساب مي آيد و ارتباط مستقيمي با درآمدهاي آن تجارت خواهد داشت.

شبکه توزيع محتوا (CDN) چگونه عمل مي کند؟

نحوه عملکرد

اکثر سرويس هاي شبکه توزيع محتوا به عنوان Application Service Providers عمل مي کنند. تعدادي از صاحبان شبکه اينترنت شروع به توليد شبکه توزيع محتواي اختصاصي مي نمايند و به اين طريق نحوه ي ارسال داده ها را به کاربران بهبود مي دهند و در نهايت درآمد بيشتري به دست مي آورند.

تکنولوژي استفاده شده

به منظور کاهش فاصله سرور شما با کاربر، سرويس CDN محتواي استاتيک وب سايت ها را در مکان هاي جغرافيايي مختلف ذخيره سازي مي نمايند که اين نقاط در مراکز داده به نام points of presence (PoP) شناخته مي شوند. هر PoP از گره ها و سرورهايي تشکيل شده اند. بعضي از شبکه هاي توزيع محتوا از هزاران گره و ده ها هزار سرور براي کمک به توزيع محتوا استفاده مي نمايند که اين کار موجب تسريع در بارگذاري صفحات مي شود.

به طور خلاصه، هنگامي که يک کاربر قصد بازديد از سايت شما را داشته باشد، درخواست او به سرور شبکه توزيع محتوا فرستاده مي شود. سپس شبکه توزيع محتوا اين درخواست را به نزديکترين PoP ريدايرکت مي نمايد. اين گره (node) محتواي مورد نظر کاربر را براي او بصورت استاتيک فراهم مي کند، از اين رو ميزان تاخير در ارسال داده کاهش مي يابد و در نتيجه ميزان رضايت کاربر از ارائه ي محتوا بالاتر مي رود.

تکنيک هاي شبکه هاي محتوا

شبکه هاي توزيع محتوا از تکنيک هاي شبکه اي مختلفي براي ارائه محتوا استفاده مي نمايند تا اينکه بتوانند رساندن آن را به کاربر هدف بهينه کنند. اين تکنيک ها شامل حافظه پنهان وب (web caching)، تعادل بار سرور، مسير يابي درخواست و سرويس هاي محتوا مي شوند.

حافظه هاي پنهان وب

اين حافظه محتواهايي که از ديد کاربران محبوب هستند را بر روي سرورهايي با بيشترين تقاضا براي دريافت آن محتوا ذخيره مي نمايد. استفاده از اين فرآيند نياز به پهناي باند را کاهش مي دهد، بار موجود بر روي سرور را کمتر مي کند و پاسخگويي به کاربران را سرعت مي بخشد.

تعادل بار سرور

در اين تکنيک مي توان از يک يا چند فرآيند به طور همزمان استفاده نمود. از جمله يک لايه سوئيچ ?-? تايي (سوئيچ وب يا سوئيچ محتوا) که به يک آي پي آدرس اختصاص داده مي شود تا ترافيک را بين چند سرور يا حافظه ي پنهان تقسيم نمايد. اين سوئيچ ها ترافيک آي پي هاي متصل شده به آن را به سرورهاي مختلف هدايت مي نمايد و بنابراين بار ترافيکي بر روي سرورهاي مختلف تقسيم مي شود. علاوه بر اين اگر يک سرور در ارائه ي محتوا دچار اختلال شود، بار موجود بر روي آن سرور بين سرور هاي ديگر تقسيم مي شود و از اين رو قابليت اطمينان بالايي براي ارائه ي محتوا فراهم مي شود.

مسير يابي درخواست

اين تکنيک، درخواست هاي کاربران را به نزديکترين گره، با بيشترين ظرفيت ارائه ي محتوا، هدايت مي نمايد. براي انجام اين کار از الگوريتم هاي مختلفي استفاده مي شود. از جمله اين الگوريتم ها مي توان به مسير يابي درخواست با توجه به DNS کاربر، بازنويسي HTML و بالانس جهاني بار بر روي سرور ها اشاره کرد. مجاورت کاربر به نزديکترين سرور با استفاده از متدهاي مختلفي از جمله reactive probing ، proactive probing و بازبيني ارتباط (connection monitoring) محاسبه مي شود.

پروتکل هاي سرويس محتوا

به منظور دسترسي کاربران به سرويس هاي محتواي قابل دسترسي از طريق شبکه توزيع محتوا، چندين پروتکل سرويس محتوا طراحي شده است. در اواخر دهه ?? ميلادي، پروتکلي به نام انطباق محتوا در اينترنت (ICAP) طراحي شد تا يک استاندارد براي ارتباط با سرورها فراهم کند. پس از آن پروتکل OPES با راه حلي مختلف ارائه شد که با عنوان سرويس OPES از آن ياد مي شود و مي تواند بر روي پردازنده هاي OPES ذخيره شود يا از راه دور از روي سرور فراخواني گردد. علاوه بر اينها براي رفع مشکل سيستم هاي حافظه پنهان که با هدف ذخيره ي محتواهاي وب سايت ها توليد شده بودند، پروتکل ESI بوجود آمد.

مزاياي استفاده از (CDN) شبکه توزيع محتوا

مزاياي استفاده از شبکه توزيع محتوا براي کاربران

مهمترين مزيت اين سرويس براي کاربران کاهش زمان بارگذاري سايت ها است. زيرا کاربران مي توانند با اين سرويس سريعتر به درخواست خود برسند و محتواي کمتري را از دست بدهند. زيرا محتوا سريعتر و از فاصله اي کوتاهتر به آنها ارائه مي شود.

از آنجايي که محتواي وب بر روي سرورهاي زيادي در سراسر دنيا توزيع شده است، مي توان گفت که عموما کاربران به يکي از سرورها نزديک هستند و به همين دليل تاخير در بارگذاري تا حد بسيار زيادي کاهش مي يابد.

مزاياي استفاده از شبکه توزيع محتوا (CDN) براي صاحبان وب سايت ها

از جمله مزاياي مربوط به صاحبان سايت در استفاده از شبکه توزيع محتوا مي توان به بار شبکه ي کمتر اشاره کرد که اين موضوع از اختلالات سرور جلوگيري مي نمايد، هزينه ي رساندن محتوا به مخاطب کمتر مي شود. همچنين سايت هايي که از اين سيستم بهره مي گيرند از حمله هاي گروهي DDoS حفاظت مي شوند و با قابليت اطمينان بيشتر، ???% در دسترس بودن محتوا با بهترين کيفيت را براي مخاطب فراهم مي نمايد.

با هدايت کاربران به نزديکترين سرور براي دريافت يک محتواي خاص بار شبکه تا حد زيادي کاهش پيدا مي کند. اين موضوع تا حد زيادي مي تواند عملکرد يک وب سايت را بهبود دهد و از آن مهمتر از هر اختلال بالقوه در سرور جلوگيري نمايد. زيرا با استفاده از شبکه توزيع محتوا بار شبکه بصورت متعادل بين سرور ها تقسيم مي شود.

از آنجا که بار شبکه به طور مساوي بين نزديکترين سرور ها به کاربران تقسيم  مي شود، تعداد بازديدکنندگان يک محتوا در هر سرور اصلي کاهش داده مي شود که اين موضوع تا حد زيادي هزينه ي ارسال محتوا را کاهش مي دهد و در نتيجه از اين محل درآمد خوبي بدست مي آيد. اين تقسيم بار همچنين باعث افزايش ظرفيت سرور هاي در دسترس مي شود و به شما کمک مي کند تا در مواجهه با يک افزايش ناگهاني در ترافيک بعضي سرورهاي خاص، مشکلي براي ارائه خدمات به کاربران  بوجود نيايد.

استفاده از شبکه توزيع محتوا همچنين مي تواند امنيت وب سايت شما را افزايش دهد. از آنجا که بار در بين سرور ها تقسيم مي شود، تروجان هاي گروهي نمي توانند به پايگاه داده شما دسترسي داشته باشند و قبل از هر حمله از فعاليت آنها جلوگيري مي شود. از آنجا که زير ساخت هاي شبکه توزيع محتوا پراکنده است، در صورت استفاده از آن از امنيت بيشتر شبکه برخوردار خواهيد بود. سرويس هاي شبکه توزيع محتوا به آساني با استفاده از پهناي باند با حملات DDoS مبارزه مي کند. اين سرويس در تمامي شرايط تمامي ترافيک شما را حفظ مي کند و اجازه مي دهد تا سايت شما در کمال سلامت به فعاليت خود ادامه دهد.

از آنجا که با اين سرويس روند تحويل محتوا سريعتر مي شود، قابليت اطمينان محتوا نيز بطور قابل توجهي افزايش مي يابد که اين موضوع به خوبي بر روي تجربه ي کاربران اثر مثبت خواهد گذاشت. با داشتن نسخه هاي کپي شده از محتوا که بين سرور هاي مختلف در تمام دنيا توزيع شده است، مي توان گفت که کاربران به طور ???% به تمامي محتواهاي شما دسترسي خواهند داشت.

نقاط قوت و ضعف (CDN) شبکه توزيع محتوا

اگر از يک شبک توزيع محتوا براي ارائه محتواي سايتتان استفاده مي نماييد، مطمئنا سرعت بارگذاري سايتتان را بهبود داده ايد و نرخ دفع کاربر سايت را تا حد قابل قبولي کم کرده ايد و با اين کار توانسته ايد گام مهمي در جهت بهبود سئوي سايتتان برداريد. اکنون با اين سرويس مي توانيد بدون مشکل از تصاوير و ويدئوهاي با اندازه هاي بزرگتر استفاده کنيد و هيچ مشکلي با سرعت بارگذاري نداشته باشيد. اما توجه داشته باشيد که استفاده از اين سرويس مشکلاتي را نيز براي شما به همراه خواهد داشت. از جمله ي اين مشکلات مي توان به مسدود شدن دسترسي برخي کاربران به سايت اشاره نمود. زيرا بسيار ديده مي شود که برخي سازمان ها و يا حتي کشورها دسترسي ها را به برخي کاربران محدود مي کنند و درنتيجه بسياري از دامنه ها در اين سازمان ها و کشورها غير قابل دسترسي مي گردد.

نقطه ضعف ديگر شبکه توزيع محتوا مربوط به فايل هاي بهينه نشده شما است. ميزبان هاي رايگان شبکه توزيع محتوا فايل ها را بصورت ???% در دسترس قرار مي دهند اما بسته هاي فايل ها ممکن است حجم بسيار بالايي داشته باشند و در ارائه آنها مشکلاتي بوجود بيايد. شما مي توانيد با ادغام فايل هاي CSS و JavaScript فايل ها را کم حجم تر کنيد تا سرعت دانلود آنها را افزايش دهيد. به اين طريق شما مي توانيد فايل هاي بهينه شده را در يک شبکه توزيع محتواي خصوصي بارگذاري نماييد. استفاده از اين روش علاوه بر صرف زمان و تلاش هاي فراوان، هزينه هاي اضافي نيز به همراه خواهد داشت.

در صورتي که از شبکه هاي توزيع محتواي رايگان استفاده کنيد، امنيت داده ها اصلي ترين نگراني شما خواهد بود و در صورتي که يک پايگاه داده ي شبکه توزيع محتوا دچار اختلال شود و در اصطلاح کرش (crash) کند، هيچ کاري غير از انتظار براي بازگرداني دوباره داده ها از دست شما بر نمي آيد. البته لازم به ذکر است که اين اتفاق به ندرت براي اين سرويس ها رخ مي دهد.

چگونه مي توان يک شبکه توزيع محتواي مناسب (CDN) را انتخاب کرد؟

هنگام انتخاب يک شبکه توزيع محتوا بايد به ويژگي هاي خاص آن توجه داشته باشيد تا مطمئن شويد که سرويسي با بهترين کيفيت را براي پاسخ به نيازتان برگزيده ايد. اگر چه هزينه در انتخاب سرويس فاکتور مهمي به شمار مي آيد اما بايد در انتخاب به ويژگي هاي مهم ديگري نيز توجه داشته باشيد.

سرعت سرويس يکي از مهمترين فاکتورهاي انتخاب آن به شمار مي آيد زيرا هدف استفاده از اين شبکه بالا بردن سرعت و بهبود عملکرد سايت از ديد کاربران است. از اين رو بايد بدانيد که سرويسي که در اختيار شما قرار داده مي شود با چه سرعتي مي تواند محتواي شما را به دست کاربران برساند. از طرف ديگر مي توان گفت که يک سرويس با کيفيت تنها فاکتور سرعت را براي يک سايت به همراه نمي آورد. قابل اعتماد بودن سرويس نيز به اندازه ي سرعت آن اهميت دارد. از اين رو در انتخاب سرويس بايد مطمئن شويد که با بهترين کيفيت به نياز هاي مخاطب پاسخ داده مي شود.

علاوه بر فاکتورهايي که در بالا اشاره شد، در انتخاب سرويس بايد به خدمات و پشتيباني هاي آن نيز توجه داشته باشيد. اين نکته بسيار مهمي است زيرا شما بايد بدانيد در هنگام مواجه شدن با يک مشکل، تيم پشتيباني چه خدماتي به شما ارائه خواهد داد و چگونه با مشکل شما برخورد خواهد کرد. بايد مطمئن شويد که اپراتورهاي پشتيبان در هنگام مواجه شدن با مشکلات جدي به موقع مي توانند آن را برطرف نموده و از تکرار آن جلوگيري نمايند.

علاوه براين اپراتورهاي يک سرويس مناسب، پيوسته به آن رسيدگي مي نمايند و با توجه به يک اصول منطقي پيوسته آن را به روز مي کنند. بسيار مهم است که در بروز رساني ها دسترسي به شبکه براي مشتريان حتي براي لحظاتي از بين نرود و همواره شبکه به درستي به خدمت رساني ادامه دهد.

هنگام انتخاب شبکه توزيع محتوا تمامي موارد بالا از اهميت بالايي برخوردار هستند اما شايد بتوان گفت که مهمترين نکته در انتخاب سرويس، محل قرار گيري سرور هاي شبکه باشد. اين موضوع در مقايسه با ويژگي هايي که در بالا به آنها اشاره شد ممکن است کمي بي ربط باشد اما اين نکته از ارزش بسياري برخوردار است. اگر از يک شبکه توزيع محتوا استفاده مي کنيد، ديگر هيچ کدام از کاربران شما نبايد از سرورهاي ارائه دهنده ي محتواي شما دور بمانند. در صورتي که اين فاکتور ارضا نشود ممکن است تمامي فاکتورهاي ديگر را تحت الشعاع قرار دهد و در نتيجه محتواي شما با کيفيت به دست مخاطب نرسد.

بنابر اين منطقي است که در اولويت اول محل قرار گيري سرور هاي شبکه توزيع محتواي مد نظرتان را شناسايي کنيد تا مطمئن شويد در هنگام استفاده از آن، شما و کاربرانتان از آن سرويس بهره کافي را خواهيد برد.

نکته اي که بايد بدانيد اين است که حتي اگر شما از مفاهيم پايه اين شبکه ها اطلاع کافي نداشته باشيد، باز هم به آساني مي توانيد آنها را راه اندازي و پياده سازي نماييد. سرويس هاي شبکه توزيع محتوا به آساني بر روي هر سايتي قابليت پياده سازي دارند و تمام کاري که بايد انجام دهيد نصب نرم افزارهاي ذخيره اي و نرم افزارهاي سرويس مد نظرتان است.

در صورتي که از سرويس هاي مديريت محتواي شناخته شده مانند وردپرس استفاده مي کنيد، پياده سازي اين سرويس بسيار ساده تر هم خواهد بود. زيرا در سيستم هاي مديريت محتوا افزونه هايي طراحي شده است که شما بتوانيد بدون هيچ مشکلي از شبکه توزيع محتوا استفاده نماييد.

به خاطر داشته باشيد که استفاده از يک شبکه توزيع محتواي کم کيفيت نيز بسيار بهتر از استفاده نکردن از اين شبکه ها مي باشد. با استفاده از اين سرويس مخاطب اقبال بيشتري به سايت شما نشان خواهد داد و در نتيجه رتبه ي شما در نتايج موتورهاي جستجو بالاتر خواهد رفت.

سرويس هاي عمومي شبکه توزيع محتواي رايگان و محبوبترين سرويس هاي CDN پرداختي

هنگامي که بهترين سرويس شبکه توريع محتوا را براي وب سايت خود انتخاب مي کنيد، مي توانيد از نسخه هاي پولي و يا نسخه هاي رايگان عمومي آن بهره بگيريد. هر دوي اين نمونه ها مزايا و معايبي را براي شما به همراه خواهند داشت، اما مهم اين  است که آن سرويسي را انتخاب نماييد که به بهترين شکل به نيازهاي شما پاسخ مي دهد.

 

سرويس هاي شبکه توزيع محتواي عمومي (CDN) رايگان

CDN رايگانبه عنوان بهترين سرويس هاي رايگان مي توان از سرويس CDN گوگل، سرويس CDN مايکروسافت، سرويس jsDelivr CDN ، سرويس cdnjs CDN و سرويس jQuery CDN نام برد.

Google CDN

سرويس شبکه توزيع محتواي گوگل يک سرويس جهاني براي محبوبترين کتابخانه هاي منبع باز JavaScript از جمله jQuery ، jQuery UI ، jQuery Mobile ، Dojo ، Prototype ، AngularJS ، MooTools ، SPF و بسياري ديگر مي باشد.

به منظور بارگذاري کتابخانه jQuery از شبکه توزيع محتواي گوگل، کافي است کد زير را در صفحه ي وب خود جاسازي نماييد:

<script src=”https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js”>

</script>

 Microsoft CDN

شبکه توزيع محتواي ماکروسافت نيز از کتابخانه هاي محبوب JavaScript از جمله jQuery, jQuery UI, jQuery Migrate, jQuery Mobile, Ajax Control Toolkit, Bootstrap, Globalize و بسياري ديگر ميزباني مي نمايد. اين سرويس CDN مي تواند در بهبود عملکرد برنامه هاي Ajax بسيار موثر باشد.

به منظور بارگذاري کتابخانه jQuery سرويس CDN ماکروسافت مي توانيد کد زير را در صفحه ي وب جاسازي نماييد:

<script src=”//ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-2.1.4.min.js”></script>

jsDelivr CDN

اين سرويس ارائه دهنده ي يک شبکه توزيع محتواي منبع باز است که از ارائه دهندگان MaxCDN و CloudFlare CDN استفاده مي نمايد. از اين رو مي تواند بهترين عملکرد و زمان کار را ارائه نمايد. اين سرويس به توسعه دهندگان اجازه مي دهد که از پروژه هاي شخصي خود ميزباني نمايند و همچنين ???? پروژه ميزباني شده از جمله jQuery, Bootstrap و  Modernizr را به آنها ارائه مي دهد. هيچ محدوديتي در مورد پهناي باند وجود نخواهد داشت و اين سرويس امکان فعاليت کتابخانه هاي JavaScript، افزونه هاي jQuery و فريم ورک هاي CSS و … را فراهم مي نمايد.

به منظور بارگذاري کتابخانه jQuery از سرويس jsDelivr CDN کافي است کد زير را در صفحه ي وب جايگذاري نماييد:

<script src=”//cdn.jsdelivr.net/jquery/2.1.4/jquery.min.js”></script>

cdnjs CDN

اين سرويس يک شبکه توزيع محتواي رايگان است که توسط CloudFlare راه اندازي شده و صدها کتابخانه ي محبوب JavaScript و CSS از جمله jQuery, Bootstrap, Modernizr و … را شامل مي شود.

به منظور بارگذاري کتابخانه ي jQuery از cdnjs CDN ، مي توانيد کد زير را در صفحه وب خود جاسازي نماييد:

<script src=”https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js”></script>

jQuery CDN

شبکه توزيع محتواي jQuery سرويسي است که توسط MaxCDN ارائه شده و از کتابخانه هاي مخصوص خود از جمله jQuery UI, jQuery Mobile, jQuery Code, jQuery Unit, jQuery Color و PEP ميزباني مي نمايد.

براي بارگذاري کتابخانه jQuery از سرويس jQuery CDN مي توانيد کد زير را در صفحه ي وب مورد نظرتان جاسازي  نماييد:

<script src=”https://code.jquery.com/jquery-2.1.4.min.js”></script>

سرويس هاي محبوب CDN پرداختي

از جمله سرويس هاي محبوب CDN پولي مي توان به CDN77, MaxCDN, Amazon CloudFront, BitGravity, Akamai, CDNetworks, CacheFly, EdgeCast, Limelight و Incapsula اشاره کرد.

CDN77

اين سرويس يکي از بهترين شبکه هاي توزيع محتوا را ارائه کرده است و بر خلاف ديگر سرويس ها، هيچ محدوديتي براي تعداد سايت ها نداشته و پوشش بسيار عالي را فراهم کرده است. قيمت اين سرويس از ??$ براي هر ترابايت انتقال داده شروع مي شود. نکته جالب در مورد اين سرويس عدم نياز به تغيير DNS يا پيکربندي هاي اختصاصي مي باشد.

MaxCDN

MaxCDN يکي از محبوبترين سرويس هاي CDN است که علاوه بر پشتيباني تمام وقت (??/?)، ويژگي هايي همچون SSLهاي اشتراک گذاري شده ي رايگان ، ارائه آمارهاي لحظه اي و درصد کارکرد ???% را به ازاي دريافت ?? دلار براي هر ترابايت انتقال داده به مشتريان ارائه مي نمايد. همچنين اين سرويس در صورت عدم رضايت شما تضمين مي دهد که پول يک ماه را به شما برگرداند.

Amazon CloudFront

اين سرويس رابط کاربري بسيار ساده اي دارد و به راحتي قابل استفاده است. اين سرويس به منظور کار با Amazon Simple Storage Service و Elastic Computer Cloud بهينه سازي شده است. با استفاده از CloudFront شما تنها مبلقي را براي استفاده هايتان پرداخت مي نماييد و ميزان پرداخت از ???? دلار به ازاي هر گيگابايت انتقال داده آغاز مي شود.

BitGravity

BitGravity اولين سرويس شبکه توزيع محتوا است که براي فايل هاي ويدئويي HD بهينه شده و با استفاده از اين سرويس شما مي توانيد مطمئن باشيد که انتقال داده اي بسيار باکيفيت خواهيد داشت. زيرا اين سرويس بيش از ديگر سرويس ها در سراسر دنيا سرور فعال دارد و ارتباطات بيشتري را برقرار مي نمايد.

Akamai

با استفاده از Akamai پوشش بسيار مطلوبي خواهيد داشت و انتقال داده بي عيب و نقص خواهد بود. اين سرويس در ?? کشور صدها هزار سرور فعال دارد و با اين شبکه مي توانيد با خيال راحت داده هايتان را به کاربران ارائه نماييد.

CDNetworks

اين سرويس به بهترين شکل از مشتريان خود پشتيباني مي نمايد و محتواي وب را با سرعتي بالا و با قابليت اطمينان مناسب توزيع مي نمايد. اين سرويس براي ويدئوهاي جاري و فايل هاي دانلودي با حجم بسيار بالا و ذخيره تصاوير از عملکرد بسيار خوبي برخوردار است.

 

CacheFly

CacheFlyيک از قابل اعتماد ترين و سريعترين شبکه هاي توزيع محتوا است. اين سرويس ?? برابر سريعتر از ديگر سرويس هاي CDN مي باشد و تمامي بسته هاي پيشنهادي استاندارد آن بصورت آزمايشي به مدت يک ماه به مشتريان بصورت رايگان ارائه مي شود.

EdgeCast

اين سرويس هم يکي ديگر از پرسرعت ترين و قابل اعتماد ترين سرويس هاي شبکه توزيع محتوا است و در حال حاضر به بيش از ? ميليون مشتري در سراسر دنيا خدمات ارائه مي نمايد.

Limelight

اين سرويس عملکردي فوق العاده و دسترسي بسيار عالي را به شما پيشنهاد مي کند. عملکرد سايت شما با اين سرويس به هيچ گونه عيب و نقصي از طرف سرور دچار نخواهد شد. علاوه براين، با توجه به داشتن نرم افزارهاي بر پايه ي cloud مي تواند داده هاي ويدئويي را با سرعت بالا انتقال دهد. خدمات پشتيباني سرويس Limelight بصورت ?? ساعته در تمامي ? روز هفته به مشتريان ارائه مي گردد.

Incapsula

اين سرويس از کشينگ هوشمند و گزينه هاي کنترل حافظه پنهان (کش) استفاده مي نمايد. همچنين با استفاده از ابزارهاي بهينه سازي شبکه و محتوا باعث مي شود تا وب سايت هاي تحت پوشش آن از سرعت بسيار مطلوبي برخوردار شوند. در صورتي که از اين سرويس استفاده نماييد مي توانيد مطمئن باشيد که سرعت وب سايتتان ??% افزايش خواهد يافت و پهناي باند مورد نياز آن تا ??% کمتر خواهد شد.

KeyCDN

KeyCDN يک سرويس قدرتمند است و به آساني مي توان از آن استفاده کرد. اين سرويس از ويژگي هايي از جمله HTTP/2، سرويس رايگان Let’s Encrypt integration و آمارهاي به روز و قابل دسترسي در لحظه برخوردار مي باشد. قيمت ترافيک اين سرويس پايين مي باشد ( از ????$ به ازاي هر گيگابايت انتقال داده به بالا) و رفته رفته با افزايش مصرف شما فزايش مي يابد.

 

تقريبا تمامي سرويس هاي شبکه توزيع محتوا  به شما يک دوره استفاده آزمايشي رايگان ارائه مي دهند تا به شما کمک کنند که ديد درستي از آن سرويس ها پيدا کنيد و دريابيد که آيا سرويس انتخابي شما پاسخگوي نيازهايتان است يا خير. برخي از اين سرويس ها نيز به ازاي ارائه خدمات قيمت ثابتي را از شما دريافت نمي کنند و شما بايد بسته به ميزان مصرفتان به آنها هزينه پرداخت نماييد.

قبل از به کارگيري هر کدام از سرويس هاي ياد شده بهتر است ابتدا يک تحقيق جامع درباره آنها انجام دهيد و به بازخورد هاي ديگر مشتريان در مورد عملکرد اين سرويس ها توجه داشته باشيد. از اين طريق مي توانيد مطمئن شويد که سرويس مورد استفاده ي شما قابل اعتماد بوده و در عملکرد سايتتان خللي وارد نمي کند.

راه هاي پياده سازي يک شبکه توزيع محتوا

بسته به پيچيدگي و اندازه ي وب سايتتان، راه اندازي يک سرويس شبکه توزيع محتوا مي تواند مشکل باشد، اما پياده سازي آن به طور کلي کار بسيار ساده اي است. ابتدا بايد انتخاب کنيد که CDN مورد استفاده ي شما بايد چه منابع استاتيکي را پوشش دهد و سپس وب سايتتان را براي ارسال درخواست فايل هاي CDN پيکر بندي نماييد. اين کار قطعا ساده ترين راه براي اجراي CDN است و شما مي توانيد شخصا بطور کامل آن را انجام دهيد. ديگر راه هاي اجراي CDN شامل تغيير نام دامنه و اصلاح سوابق DNS مي شود که اندکي سخت تر بوده و مي تواند شما را سردرگم کند.

نکات کليدي که بايد به ان توجه شود

بايد توجه داشته باشيد که CDN ها اغلب توسط شبکه هاي ثالثي اداره مي شوند. اين شبکه ها بايد داراي پشتيباني مشتريان قابل قبولي داشته باشند تا در مواجهه با بد افزارها و قطعي هاي بالقوه، مشکل شبکه را برطرف نمايند. در صورتي که سرويس CDN از پشتيباني مناسبي برخوردار نباشد برطرف نمودن مشکلات شبکه از عهده ي شما خارج خواهد بود و ممکن است حل اين مشکلات نياز به زماني طولاني براي شما داشته باشد.

يکي ديگر از مشکلات بالقوه در ارتباط با CDN ها مي تواند هزينه هاي بيشتر براي نصب شبکه باشد. زيرا برخي از شبکه هاي ثالث که در بالا به آنها اشاره شد در ازاي نصب از شما هزينه دريافت مي نمايند. به هر حال در صورت پيچيده بودن مراحل نصب، شما براي نصب شبکه نياز به راهنمايي اين شرکت ها خواهيد داشت و پرداخت اين هزينه اجتناب ناپذير خواهد بود.

نکته ديگر که بايد به آن توجه شود اين است که اگر چه ممکن است يک شرکت تعداد زيادي سرور در سراسر دنيا داشته باشد اما ممکن است سرور هاي آن شرکت محدوده ي کشور شما را به خوبي پوشش نداده باشند. در اين موارد بهتر است که تمامي منابع شما در سرور اصلي خودتان ذخيره شود.

نتيجه گيري

اگر چه سرويس هاي CDN نقاط ضعفي دارند که شما را ملزم به دقيق تر شدن در انتخاب مي نمايد اما مزاياي استفاده از اين سرويس ها آنقدر زياد است که همواره کفه ترازو به سمت استفاده کردن از آنها سنگيني مي کند. استفاده از سرويس هاي شبکه نوزيع محتوا منافع مهمي را براي وب سايت شما به همراه خوهد داشت و با استفاده از آنها مي توانيد هم عملکرد سايتتان را بهبود دهيد و هم برخورد بهتري با مخاطبانتان داشته باشيد.

اميدوارم اين راهنما شما را از اهميت استفاده از  CDNها آگاه ساخته و فاکتورهاي مهم براي انتخاب بهترين سرويس CDN را به شما آموخته باشد. شما مي توانيد با توجه به نکات ذکر شده در اين راهنما با توجه به نيازهاي وب سايتتان بهترين سرويس CDN را براي موفقيت در کارتان انتخاب نماييد.Tuesday, June 22, 2021

« برگشت